Sweetwater Company manufactures two products, Mountain Mist andValley Stream. The company prepares its master budget on the basisof standard costs. The following data are for March:
Standards Mountain Mist Valley Stream
Direct materials 3 ounces at $14.80 per ounce 4 ounces at $17.20per ounce
Direct labor 5 hours at $60.20 per hour 6 hours at $78 perhour
Variable overhead (per direct labor-hour) $48 $53.20
Fixed overhead (per month) $364,425 $399,360
Expected activity (direct labor-hours) 6,450 7,800
Actual results
Direct material (purchased and used) 3,800 ounces at $14.20 perounce 4,700 ounces at $19.00 per ounce
Direct labor 4,970 hours at $62.50 per hour 7,480 hours at $82.60per hour
Variable overhead $257,550 $385,510
Fixed overhead $323,950 $399,100
Units produced (actual) 1,070 units 1,220 units
Required:
a. Compute a variance analysis for each variable cost for eachproduct. (Do not round intermediate calculations. Indicate theeffect of each variance by selecting "F" for favorable, or "U" forunfavorable. If there is no effect, do not select eitheroption.)
b. Compute a fixed overhead variance analysis for each product. (Donot round intermediate calculations. Indicate the effect of eachvariance by selecting "F" for favorable, or "U" for unfavorable. Ifthere is no effect, do not select either option.)