Swifty Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product.
Direct materials pounds at $ per pound$
Direct labor hours at $ per hour$
Buring the month of April, the cohnpany manufactures units and incurs the following actual costs.
Direct materials purchased and used pounds$
Direct labor hours$
Compute the total, price, and quantity variances for materials and labor.
Total materials variance
Materials price variance
Materials quantity variance
Total labor variance
Labor price variance
Labor quantity variance
$
$
$
$
$
$