Target provided the following information: Standard Data Materials 10 lbs per Finished Good unit Cost...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Target provided the following information: Standard Data Materials 10 lbs per Finished Good unit Cost of Materials $4 per lb. Labor 3 hours per Finished Good unit Cost of Labor $12 per labor hour Budgeted production 4,200 units Actual Data Materials Purchased. Actual data: materials purchased 50,800 lbs. cost of materials $218,440. Materials used 41,800 lbs. Labor 25,000 hours worked. total labor cost 200,100. Produced 4,080. Calculate the labor price variance
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!