Teal Mountain Company has been a retailer of audio systems for the past 3 years....
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Teal Mountain Company has been a retailer of audio systems for the past 3 years. However, after a thorough survey of audio system markets, Teal Mountain decided to turn its retail store into an audio equipment factory Production began October 1, 2022. Direct materials costs for an audio system total $77 per unit. Workers on the production lines are paid $13 per hour. An audio system takes 6 labor hours to complete. In addition, the rent on the equipment used to assemble audio systems amounts to 55,070 per month. Indirect materials cost $5 per system. A supervisor was hired to oversee production; her monthly salary is 53,700. Factory janitorial costs are $2,030 monthly. Advertising costs for the audio system will be $9,030 per month. The factory building depreciation is $6.360 per year. Property taxlis on the factory building will be $8,520 per year. (a) * Your answer is incorrect. Compute the cost to produce one audio system. (Round answer to 2 decimal places, eg, 15.25.) Production cost per system $ 172.04 e Textbook and Media Save for Later Attempts: 1 of 5 used Submit Answer Teal Mountain Company has been a retailer of audio systems for the past 3 years. However, after a thorough survey of audio system markets, Teal Mountain decided to turn its retail store into an audio equipment factory Production began October 1, 2022. Direct materials costs for an audio system total $77 per unit. Workers on the production lines are paid $13 per hour. An audio system takes 6 labor hours to complete. In addition, the rent on the equipment used to assemble audio systems amounts to 55,070 per month. Indirect materials cost $5 per system. A supervisor was hired to oversee production; her monthly salary is 53,700. Factory janitorial costs are $2,030 monthly. Advertising costs for the audio system will be $9,030 per month. The factory building depreciation is $6.360 per year. Property taxlis on the factory building will be $8,520 per year. (a) * Your answer is incorrect. Compute the cost to produce one audio system. (Round answer to 2 decimal places, eg, 15.25.) Production cost per system $ 172.04 e Textbook and Media Save for Later Attempts: 1 of 5 used Submit
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!