Tektonic company produces three products, lightning, plates and thunder. lightning sells for $40, plates for...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Tektonic company produces three products, lightning, plates and thunder. lightning sells for $40, plates for $80 and thunder for $60.
Variable costs per product:
Variable cost
lightning
plates
thunder
Direct materials
$12
$20
$16
Direct labour
$3
$15
$20
Other variable
$19
$25
$14
All three products use same material, Ground. The demand for product far exceeds the direct material available to produce the products. Ground costs $4 per unit and a maximum of 4,000 units are available each month. Tektonic must produce a minimum of 250 of each product. How many units of Ground will thunder use to produce the required amount to maximum its operating margin?
plz put work & calculations
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!