Tharaldson Corporation makes a product with the following standard costs: Standard Quantity Standard Price or...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Tharaldson Corporation makes a product with the following standard costs: Standard Quantity Standard Price or Standard Cost or Hours Rate Per Unit Direct materials $ 2.00 per $ 6.3 12.60 ounces ounce Direct labor $11.00 per hour $ 6.00 per hour $ $ 0.4 hours 4.40 Variable overhead 0.4 hours 2.40 The company reported the following results concerning this product in June. Originally budgeted output 3,300 units Actual output 2,600 units Raw materials used in production 21,300 ounces Purchases of raw materials 22,400 ounces Actual direct labor-hours 470 hours $ 42,000 $13,300 $ 3,650 Actual cost of raw materials purchases Actual direct labor cost Actual variable overhead cost The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The labor rate variance for June is
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!