The Bach Company provides the following standard cost data per unit of product: Direct material...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
The Bach Company provides the following standard cost data per unit of product: Direct material (3 gallons @ $3 per gallon) $9.00 Direct labor (2 hours @ $12 per hour) 24.00 During the period, the company produced and sold 27,000 units incurring the following costs: Direct material 78,000 gallons @ $2.90 per gallon Direct labor 45,700 hours @ $12.05 per hour The direct labor price variance was: $2,285 favorable. $2,285 unfavorable. $2,276 favorable. $2,276 unfavorable.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!