The Bakery at the Lake produces organic bread that is sold by the loaf. Each loaf requires of a pound of flour. The bakery pays
$ per pound of the organic flour used in its loaves. The bakery expects to produce the following number of loaves in each of the
upcoming four month:
Click the icon to view the units to be produced.
The bakery has a policy that it will have of the following month's flour needs on hand at the end of each month. At the end of June,
there were pounds of flour on hand. Prepare the direct materials budget for the third quarter, with a column for each month and for
the quarter.
Begin the direct materials budget by determining the total quantity needed, then complete the budget. Enter the pounds per unit as a
decimal to two places. Round your calculations to the nearest whole number.
The Bakery at the Lake
Direct Materials Budget
For the Months of July through September
Units to be produced
Multiply by: Pounds of flour needed per unit
Quantity needed lbs for production
Plus: Desired ending inventory of direct materials
Total quantity lbs needed
Data table