The beginning inventory was 380 units at a cost of $12 per unit. Goods available...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
The beginning inventory was 380 units at a cost of $12 per unit. Goods available for sale during the year were 1,540 units at a total cost of $20,120. In May, 680 units were purchased at a total cost of $8,840. The only other purchase transaction occurred during October. Ending inventory was 670 units.
Required:
Calculate the number of units purchased in October and the cost per unit purchased in October.
Assume the periodic inventory system is used. Calculate cost of goods sold and ending inventory usingFIFO method.
Assume the periodic inventory system is used. Calculate cost of goods sold and ending inventory usingLIFO method.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!