The Burger Shop sells hotdogs for $3 each and burgers for $5 each. One day,...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Basic Math
The Burger Shop sells hotdogs for $3 each and burgers for $5 each. One day, the shop sold 25 more hotdogs than burgers and made $280. Which system of equations could be used to find the number of hotdogs, h, and burgers, b, that the shop sold that day?
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!