The cost per unit of making and selling an item at a volume of 9,100...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
The cost per unit of making and selling an item at a volume of 9,100 units per month (which represents the company's capacity) are shown in the table below: Manufacturing: Direct materials Direct labor Variable overhead Fixed overhead Selling and administrative: Variable Fixed $ $ $ $ 2.90 3.90 2.40 0.80 $ 3.90 $ 1.20 Present sales amount to 6.200 units per month. An order has been received from a customer in a foreign market for 2.900 units. The order would not affect regular sales. Total fixed costs, both manufacturing and selling and administrative, would not be affected by this order. The variable selling and administrative costs would have to be incurred for this special order as well as all other sales. Assume that direct labor is a variable cost. Assume the company has 95 units left over from last year which have small defects and which will have to be sold at a reduced price for scrap. The sale of these defective units will have no effect on the company's other sales. Which of the following costs is relevant in this decision? Multiple Choice 0 C 59.20 variable manufacturing cost 0 $10.00 unit product cost C) $3.90 variable selling and administrative cost 0 $15.10 full cost
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!