The following data are for the Cracker Corporation, which sells just one product: Units Unit...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
The following data are for the Cracker Corporation, which sells just one product: Units Unit Cost $18 19 20 23 Beginning Inventory, January 11,200 Purchases: February 11 May 18 October 23 March 1 July 1 1,500 1,400 1,100 1,400 1,400 October 29 1,000 Sales: Calculate the value of ending inventory and cost of goods sold for the year using the periodic method and (a) first-in, first-out, (b) last-in, first-out, and (c) weighted-average cost method. Round the cost per unit to 3 decimal places and round your final answers to the nearest dollar. a. First-in, First-out: Ending Inventory $ Cost of goods sold $ b. Last-in, first-out: Ending Inventory Cost of goods sold $ c. Weighted Average Ending Inventory $ Cost of goods sold $ 31,300 72,100 25,400 78,000 28,000 * 75,400 x
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!