[The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
[The following information applies to the questions displayed below.]
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $150 and $105, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $5 per pound. The company has the capacity to annually produce 107,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below:
Alpha
Beta
Direct materials
$
30
$
10
Direct labor
25
20
Variable manufacturing overhead
12
10
Traceable fixed manufacturing overhead
21
23
Variable selling expenses
17
13
Common fixed expenses
20
15
Total cost per unit
$
125
$
91
The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars.
11. How many pounds of raw material are needed to make one unit of each of the two products?
12. What contribution margin per pound of raw material is earned by each of the two products? (Round your answers to 2 decimal places.)
13. Assume that Canes customers would buy a maximum of 85,000 units of Alpha and 65,000 units of Beta. Also assume that the raw material available for production is limited to 166,000 pounds. How many units of each product should Cane produce to maximize its profits?
14. Assume that Canes customers would buy a maximum of 85,000 units of Alpha and 65,000 units of Beta. Also assume that the raw material available for production is limited to 166,000 pounds. What is the total contribution margin Cane Company will earn?
15. Assume that Canes customers would buy a maximum of 85,000 units of Alpha and 65,000 units of Beta. Also assume that the companys raw material available for production is limited to 166,000 pounds. If Cane uses its 166,000 pounds of raw materials, up to how much should it be willing to pay per pound for additional raw materials? (Round your answer to 2 decimal places.)
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!