The following information are the standard cost per unit of a product manufactured by Dye...

90.2K

Verified Solution

Question

Accounting

The following information are the standard cost per unit of a product manufactured by Dye Ltd :

Direct Material (4 kilos @ $2.5 per kilo) : $10

Direct Labour (4 hours @ $6 per hour) : $24

Fixed overhead (4 hours @ $10 per hour) : $40

Budgeted output is 5,200 per period while actual output is 5,000 units.

The actual results achieved during Period 3 were:

Direct Material purchased and used (20,500 kilos): $55,350

Direct Labour (19,000 hours): $77,900

Total fixed production overhead: $210,000

a) You are required to calculate

: i. Direct material cost variance

ii. Direct material price variance

iii. Direct material usage variance

iv. Direct wages cost variance

v. Direct wages rate variance

vi. Direct labour efficiency variance

(TOTAL 18 MARKS)

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students