The following information is available for DEF Company pertaining to its budgeted and actual activities...

50.1K

Verified Solution

Question

Accounting

The following information is available for DEF Company pertaining to its budgeted and actual activities for the period.

Item

Budgeted Activity (10,000 units)

Actual Activity (12,000 units)

Sale Price

$10.00 per unit

$9.75 per unit

Variable Costs (per unit)

Direct Materials

$2.00 per unit

$1.89 per unit

Direct Labor

$3.00 per unit

$3.05 per unit

Factory Supplies

$0.25 per unit

$0.25 per unit

Utilities

$0.35 per unit

$0.33 per unit

Selling Costs

$0.50 per unit

$0.45 per unit

Fixed Costs (for the period)

Depreciation

$2,500

$3,000

Administrative Expenses

$15,000

$13,000

Property Taxes

$1,000

$1,000

Factory Supplies, Utilities, and Depreciation are considered to be overhead items.

The standard for each unit for direct materials is to use 10 ounces at a cost of $0.20 per ounce. The actual production used 9 ounces at a cost of $0.21 per ounce.

The standard for each unit for direct labor is to use 0.20 hours at $15.00 per hour. The actual production used 0.20 hours at $15.25 per hour.

Apply variance analysis for direct materials. Calculate a price variance, quantity variance, and total direct materials variance.

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students