The following information is available for the month ofApril.The company uses the perpetual inventory method. April 1 inventorybalance 120 units @$8.04 each April 10purchase 200 units @ $8.20each April 20purchase 410 units @ $8.40 each April 22sale 630 units@ $15.00 each April 25purchase 310 units @ $8.59 each a. Computethe value of ending inventory under LIFO,show steps. b. Compute thevalue of ending inventory under FIFO,show steps. c. Which inventorycosting method results in the largestcost of goods sold?