The HJ Chang Company produces soup, which it sells for $4.50 per unit. The company...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
The HJ Chang Company produces soup, which it sells for $4.50 per unit. The company recently had the following costs to manufacture 30,000 units: (a) rent on the factory $28,000, (b) salaries for management $102,000, (c) wages to factory workers $52,800, (d) utilities for factory of $8,500 and (e) product ingredients $38,000. What was the companys variable cost per unit?Round your final answer to the nearest penny.
ANSWER: $3.31 need a step by step How-To
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!