The per-unit standards for direct materials are 2.5 pounds at $5.17 per pound. Last month,...

50.1K

Verified Solution

Question

Accounting

The per-unit standards for direct materials are 2.5 pounds at $5.17 per pound. Last month, 3,700 pounds of direct materials that actually cost $21,600 were used to produce 1,400 units of product. What was the direct materials quantity variance for last month? Enter a favorable variance as a positive number or an unfavorable variance as a negative number.

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students