The standard cost of Product B includes 2 units of direct materials at $4 per...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
The standard cost of Product B includes 2 units of direct materials at $4 per unit. During June, 20500 units of direct materials were purchased and used at a cost of $4.6 per unit to produce 10100 units of Product B. Compute the variance requested below and indicate whether the variance is favorable or unfavorable, by indicating U or F. Place the letter by the number, DO NOT add a space. Example, if the variance is 100 unfavorable, enter 100U (DO NOT PUT 100U ) The Direct Materials spending variance is $ Correct Answer: 13,500 1(U)
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!