The standard cost of Product B manufactured by Pharrell Company includes 3.8 units of direct...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
The standard cost of Product B manufactured by Pharrell Company includes 3.8 units of direct materials at $6.3 per unit. During June, 27,000 units of direct materials are purchased at a cost of $ 6.20 per unit, and 27,000 units of direct materials are used to produce 7,000 units of Product B. Compute the total materials variance and the price and quantity variances Total materials variance Materials price variance Materials quantity variance Compute the total materials variance and the price and quantity variances, assuming the purchase price is $6.35 and the quantity purchased and used is 26,700 units. Total materials variance $ Materials price variance $ Materials quantityvariance
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!