The standard cost of Product B manufactured by Pharrell Company includes2.6units of direct materials at...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
The standard cost of Product B manufactured by Pharrell Company includes2.6units of direct materials at $7.00per unit. During June,27,300units of direct materials are purchased at a cost of $6.75per unit, and27,300units of direct materials are used to produce10,400units of Product B.
(a)
Compute the total materials variance and the price and quantity variances.
Total materials variance$
enter a dollar amount
select an option
Unfavorable
Favorable
Neither favorable nor unfavorable
Materials price variance$
enter a dollar amount
select an option
Neither favorable nor unfavorable
Unfavorable
Favorable
Materials quantity variance$
enter a dollar amount
select an option
Favorable
Neither favorable nor unfavorable
Unfavorable
(b)
Compute the total materials variance and the price and quantity variances, assuming the purchase price is $7.05and the quantity purchased and used is26,700units.
Total materials variance$
enter a dollar amount
select an option
Neither favorable nor unfavorable
Favorable
Unfavorable
Materials price variance$
enter a dollar amount
select an option
Neither favorable nor unfavorable
Unfavorable
Favorable
Materials quantity variance$
enter a dollar amount
select an option
Favorable
Neither favorable nor unfavorable
Unfavorable
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!