The standard direct material cost per unit for Willis Group was $192 (= $48 per...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
The standard direct material cost per unit for Willis Group was $192 (= $48 per gallon 4 gallons per unit). During the period, actual direct materials costs amounted to $2,571,840, materials used totaled 55,525 gallons, and 13,370 units were produced.
Compute the direct materials price and efficiency variances for the period.
Price Variance: ___
Efficiency Variance: ___
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!