The standards for a product call for 2.5 pounds of a raw material that costs...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
The standards for a product call for 2.5 pounds of a raw material that costs $6.10 per pound. Last month, 30,000 pounds of the raw material were purchased for $187,500. The actual output of the month was 9,000 units of the product. A total of 22,200 pounds of the raw material were used to produce this output. Required: a. What is the materials price variance for the month? b. What is the materials quantity variance for the month?
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!