the units of available for sale during the year were Mar 1 inventory 16...

70.2K

Verified Solution

Question

Accounting

the units of available for sale during the year were
Mar 1 inventory 16 units $30 $480
June 16 Purchase 30 units $35 $1050
Not 28 purchase 45 units $39 $1755
91 units. $3285
There are 15 units of the product in the physical inventory at November 30. The periodic inventory system is used. Determine the both cost of good sold and ending inventory cost by a) FIFO b) lifo and c) average cost methods.

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students