The Vernon Company buys apples from local orchards and presses them to produce apple juice....
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
The Vernon Company buys apples from local orchards and presses them to produce apple juice. The pulp that remains after pressing is sold to farmers as livestock food. This livestock food is accounted for as a by-product. During the 2012 fiscal year, the company paid $1,000,000 to purchase 8 million kilograms of apples. After processing, 1 million kilograms of pulp remained. Vernon spent $35,000 to package and ship the pulp, which was sold for $50,000. 1.How much of the joint cost of the apples is allocated to the pulp? 2.Compute the total inventory cost (and therefore the cost of goods sold) for the pulp. 3.Assume that $130,000 was spent to press the apples and $150,000 was spent to filter, pasteurize, and pack the apple juice. Compute the total inventory cost of the apple juice produced.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!