Transcribed Image Text
In: AccountingTHIS IS A VERY IMPORTANT QUESTION. PLEASE MAKE SURE YOU DO ITCOMPLETELY AND UNDERSTAND THE...THIS IS A VERY IMPORTANT QUESTION. PLEASE MAKE SURE YOU DO ITCOMPLETELY AND UNDERSTAND THE CONCEPTS. VNA Enterprises, Inc.manufactures and sells a single product. A schedule of units soldfor 3 months and related expenses are as follows: January FebruaryMarch Production in units 18900 22680 13230 Cost A $47327 $56512$33549 Cost B $61425 $61425 $61425 Cost C $39123 $46948 $27386Inspect the data in the table above. 1. Which cost is a variablecost? (Type A, B, or C) 2. Which cost is a fixed cost? (Type A, B,or C) 3. Which cost is a mixed cost? (Type A, B, or C) 4. What isthe cost per unit for the variable cost (the cost referenced inquestion 1 of this problem)? Round your answer to the nearestpenny. 5. All of these costs can be represented by a linearfunction. Can you write the equation for each cost? Try it onnotebook paper- then see the feedback.