Total Product Cost and Per-Unit Product Cost Slapshot Company makes ice hockey sticks. Last week,...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Total Product Cost and Per-Unit Product Cost Slapshot Company makes ice hockey sticks. Last week, direct materials (wood, paint, Kevlar, and resin) costing $26,000 were put into production. Direct labor of $20,000 (10 workers x 100 hours x $20 per hour) was incurred. Manufacturing overhead equaled $66,000. By the end of the week, the company had manufactured 5,000 hockey sticks.
Required: 1. Calculate the total product cost for last week.
2. Calculate the per-unit cost of one hockey stick that was produced last week. Round your answer to the nearest cent.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!