URGENT Gloria's Decorating produces and sells a mantel clock for $100 per unit. In...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
URGENT
Gloria's Decorating produces and sells a mantel clock for $100 per unit. In 2015, 42,125 clocks were produced and 37,958 were sold. Other information for the year includes:
Direct materials $40.00 per unit
Direct manufacturing labor $ 5.00 per unit
Variable manufacturing costs $ 7.50 per unit
Sales commissions $12.50 per part
Fixed manufacturing costs $62.50 per unit
Administrative expenses, all fixed $37.50 per unit
What is the production cost per unit using variable costing?
$115.00
$65.00
$45.00
$52.50
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!