Using the information below, prepare a cost sheet to show the unit cost of producing...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Using the information below, prepare a cost sheet to show the unit cost of producing product X assuming 460 units of X are to be produced.
Direct labour. direct labour is paid at 9.50 per hour and it takes 1.5hours to produce 1 unit of product X.
Direct materials: Product X is made of two materials material A costs 4.50 per packs and a total of 1200 packs were bought material B had a total cost of 8400
Electricity bills for the year 350, Selling expenses 220, Rent 3,600, Salaries 82,000, office computers 2500
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!