Vanilla House produces non-fat frozen yogurt which it sells to restaurants and ice-cream shops. The...

80.2K

Verified Solution

Question

Accounting

Vanilla House produces non-fat frozen yogurt which it sells to restaurants and ice-cream shops. The product is sold in 10-gallon containers, which have the following price and variable costs:
\table[[Sales price per container,RM50],[Direct material,RM10],[Direct labor,RM6],[Variable Overhead,RM9]]
Budgeted fixed overhead in 2019, the company first year of operation, was RM800,000. Actual production was 160,000,10 gallon containers, of which 100,000 were sold.
The selling and administrative costs that the company incurs in a typical month are as below:
\table[[Costs Item,Cost formula (RM)],[Advertising,21,000 per month],[Sales salaries and commissions,28,500 per month, plus 5% of sales],[Delivery of products to customers,1 per gallon sold],[Utilities,10,500 per month],[Depreciation of sales facilities,240,00 per month],[Executive salaries,75,000 per month],[Insurance,12,000 per month],[Clerical,30,000 per month, plus RM2 per gallon sold],[Depreciation of equipment,9,000 per month]]
Required:
a) Compute product cost per container of frozen yogurt under:
i) absorption costing.
ii) variable costing.
b) Compute operating income for 2019 using:
(4 marks)
i) absorption costing.
ii) variable costing.
(9 marks)
c) Reconcile the absorption and variable costing operating income figures in (b).
(2 marks)
image

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students