During its first year of operations, Walsh produced 50,000 units and sold 40,000 units. During its second year of operations, it produced 40,000 units and sold 50,000 units. The selling price of the companys product is $89 per unit.
Required:
1. Assume the company uses variable costing:
a. Compute the unit product cost for Year 1 and Year 2.
b. Prepare an income statement for Year 1 and Year 2.
2. Assume the company uses absorption costing:
a. Compute the unit product cost for Year 1 and Year 2.
b. Prepare an income statement for Year 1 and Year 2.
3. Reconcile the difference between variable costing and absorption costing net operating income in Year 1.
Assume the company uses variable costing. Prepare an income statement for Year 1 and Year 2.
Walsh Company
Income Statement
Year 1
Year 2
Sales
$3,560,000
$4,450,000
Variable expenses:
Variable selling and administrative
80,000
100,000
Variable cost of goods sold
Total variable expenses
80,000
100,000
Contribution margin
3,480,000
4,350,000
Fixed expenses:
Fixed manufacturing overhead
400,000
400,000
Fixed selling and administrative expense
60,000
60,000
Total fixed expenses
460,000
460,000
Net operating income (loss)
$3,020,000
$3,890,000
Assume the company uses absorption costing. Prepare an income statement for Year 1 and Year 2. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)
Walsh Company
Income Statement
Year 1
Year 2
Sales
Cost of goods sold
Gross margin
Selling and administrative expenses
Net operating income
$0
$0
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!