Vaughn Company has determined that the standard cost to manufacture its product includes 2 units...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Vaughn Company has determined that the standard cost to manufacture its product includes 2 units of direct materials at $6.00 per unit. During January, the company purchased 50,500 units of direct materials at a cost of $5.80 per unit and used 50,500 units of direct materials to produce 23,100 units of its product. Calculate the total materials variance, and the price and quantity variances.
Materials Variance
$enter a dollar amount
select an option Neither favourable nor unfavourableFavourableUnfavourable
Materials Price Variance
$enter a dollar amount
select an option FavourableUnfavourableNeither favourable nor unfavourable
Materials Quantity Variance
$enter a dollar amount
select an option FavourableUnfavourableNeither favourable nor unfavourable
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!