ve & E A company uses the following standard costs to produce a single unit...

60.1K

Verified Solution

Question

Accounting

image
image
ve & E A company uses the following standard costs to produce a single unit of output Direct materials Direct labor Manufacturing overhead 8 pounds at $0.6 per pound 0.30 hour at $9.00 per hour 0.30 hour at $3.80 per hour $4.30 52.70 $1.14 During the latest month, the company purchased and used 77.000 pounds of direct materials at a price of $0.80 per pound to produce 10,000 units of output Direct labor costs for the month totaled $24,596 based on 2,860 direct labor hours worked. Variable manufacturing overhead costs incurred totaled $8,400 and fixed manufacturing overhead incurred was $20,000. Based on this information the direct materials quantity variance for the month was $1,800 favorable O $15,400 unfavorable $15,400 favorable $1,800 unfavorable $2.000 favorable

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students