While gelato is sold by the cone or cup, the shop measures its activity in terms of the total number of liters of gelato sold. For example, wages should be $7,600 plus $3.40 per liter of gelato sold and the actual wages for June were $28,100. Via Gelato expected to sell 6,000 liters in June, but actually sold 6,200 liters.
Required:
1. What is the amount of revenue that would be included in the flexible budget for Via Gelato in June?
2. What is the total amount of fixed expense per month in Via Gelato's flexible budget?
3. What is the variable expense per liter in Via Gelato's flexible budget for all expense lines combined? What is the total variable expense for the month in Via Gelato's flexible budget?
4. What is the Net Operating Income in Via Gelato's flexible budget?
5. What is the Via Gelato's actual Net Operating Income for the month?
6. Using your answers from steps 4 and 5, what is the overall revenue and spending variance (the revenue and spending variance for the Net Income column) for Via Gelato in June? (Input all amounts as positive values. Indicate the effect of the variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance).)
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!