Via Gelato is a popular neighborhood gelato shop. The company has provided the following cost...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Via Gelato is a popular neighborhood gelato shop. The company has provided the following cost formulas and actual results for the month of June:
Fixed Element per Month
Variable Element per Liter
Actual Total for June
Revenue
$
12.00
$
71,540
Raw materials
$
4.65
$
29,230
Wages
$
5,600
$
1.40
$
13,860
Utilities
$
1,630
$
0.20
$
3,270
Rent
$
2,600
$
2,600
Insurance
$
1,350
$
1,350
Miscellaneous
$
650
$
0.35
$
2,590
While gelato is sold by the cone or cup, the shop measures its activity in terms of the total number of liters of gelato sold. For example, wages should be $5,600 plus $1.40 per liter of gelato sold and the actual wages for June were $13,860. Via Gelato expected to sell 6,000 liters in June, but actually sold 6,200 liters.
Required:
Calculate Via Gelato revenue and spending variances for June. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values.)
Via Gelato
Revenue and Spending Variances
For the Month Ended June 30
Revenue
"U/F"
Expenses
Raw Materials
Wages
Utilities
Rent
Insurance
Miscellaneous
Total Expense
Net Operating Income
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!