Voice Com, Inc., uses the product cost method of applying the cost-plus approach to product...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Voice Com, Inc., uses the product cost method of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs of producing and selling 4,530 units of cell phones are as follows:
Variable costs:
Fixed costs:
Direct materials
$62
per unit
Factory overhead
$199,900
Direct labor
40
Selling and admin. exp.
71,500
Factory overhead
26
Selling and admin. exp.
23
Total variable cost per unit
$151
per unit
Voice Com desires a profit equal to a 15% rate of return on invested assets of $599,900.
a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 4,530 units of cell phones. $
b. Determine the product cost per unit for the production of 4,530 of cell phones. If required, round your answer to nearest dollar. $ per unit
c. Determine the product cost markup percentage (rounded to two decimal places) for cell phones. %
d. Determine the selling price of cell phones. Round to the nearest dollar.
Total Cost
$per unit
Markup
per unit
Selling price
$per unit
Check My Work
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!