Wang Co. manufactures and sells a single product that sells for $250 per unit; variable...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Wang Co. manufactures and sells a single product that sells for $250 per unit; variable costs are $145 per unit. Annual fixed costs are $873,600. Current sales volume is $4,280,000. Compute the break-even point in dollars.
Multiple Choice
$1,940,224.
$1,512,232.
$2,813,824.
$4,286,025.
$2,080,000.
Using the information below, calculate cost of goods sold for the period:
Sales revenues for the period
$
1,319,000
Operating expenses for the period
254,000
Finished Goods Inventory, January 1
51,000
Finished Goods Inventory, December 31
56,000
Cost of goods manufactured for the period
555,000
Multiple Choice
$799,000.
$515,000.
$804,000.
$403,000.
$550,000.
Kent Co. manufactures a product that sells for $62.00 and has variable costs of $36.00 per unit. Fixed costs are $299,000. Kent can buy a new production machine that will increase fixed costs by $13,000 per year, but will decrease variable costs by $4.00 per unit. Compute the contribution margin per unit if the machine is purchased.
Multiple Choice
$22.00.
$30.00.
$26.00.
$40.00.
$35.00.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!