Warios Ice Cream has the following price and cost information: Price per 2-scoop...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Warios Ice Cream has the following price and cost information:
Price per 2-scoop sundae
$ 5.00
Variable costs per sundae:
Ingredients
1.35
Direct labor
0.45
Overhead
0.20
Fixed costs per month
$ 6,600
Required:
Determine Warios break-even point in units and sales dollars.
Determine how many sundaes must be sold to generate a profit of $13,200.
Calculate Warios new break-even point in units for each of the following independent scenarios:
Sales price decreases by $0.50.
Fixed costs decrease by $300 per month.
Variable costs increase by $0.50 per sundae.
Based on the original information, how many sundaes must Wario sell to generate a profit of $34,000, if sales price increases by $0.50 and variable costs increase by $0.30?
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!