Waterways Corporation uses very stringent standard costs in evaluating its manufacturing efficiency. These standards are...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Waterways Corporation uses very stringent standard costs in evaluating its manufacturing efficiency. These standards are not ideal at this point, but the management is working toward that as a goal. At present, the company uses the following standards.
Materials
Item
Per unit
Cost
Metal
1 lb.
63 per lb.
Plastic
12 oz.
$1.00 per lb.
Rubber
4 oz.
88 per lb.
Direct labor
Item
Per unit
Cost
Labor
15 min.
$9.00 per hr.
Predetermined overhead rate based on direct labor hours = $4.11
Waterways Corporation uses very stringent standard costs in evaluating its manufacturing efficiency. These standards are not "ideal" at this point, but the management is working toward that as a goal. At present, the company uses the following standards. Materials Item Per unit Cost Metal 1 lb 63 per lb. Plastic 12 oz. $1.00 per lb. Rubber 4 oz 884 per lb. Direct labor Item Per unit Cost Labor 15 min $9.00 per hr. Predetermined overhead rate based on direct labor hours = $4.11 The January figures for purchasing, production, and labor are: The company purchased 225,900 pounds of raw materials in January at a cost of 79 a pound. Production used 225,900 pounds of raw materials to make 114,000 units in January. Direct labor spent 18 minutes on each product at a cost of $8.80 per hour. Overhead costs for January totaled $50,605 variable and $71,000 fixed. Answer the following questions about standard costs. What is the materials price variance? (Round per unit calculations to 2 decimal places, e.g. 1.25 and final answer to O decimal places, e.g. 125.) Materials price variance $ e Textbook and Media What is the materials quantity variance? (Round per unit calculations to 2 decimal places, e.g. 1.25 and final answer to O decimal places, eg. 125.) Materials quantity variance $ e Textbook and Media What is the total materials variance? (Round per unit calculations to 2 decimal places, e.g. 1.25 and final answer to 0 decimal places, e.g. 125.) Total materials variance $ e Textbook and Media What is the labor price variance? (Round per unit calculations to 2 decimal places, e.g. 1.25 and final answer to O decimal places, eg. 125.) Labor price variance $ e Textbook and Media What is the labor quantity variance? (Round per unit calculations to 2 decimal places, eg. 1.25 and final answer to decimal places, eg. 125.) Labor quantity variance $ What is the total labor variance? (Round per unit calculations to 2 decimal places, e.g. 1.25 and final answer to 0 decimal places, e.g. 125.) Total labor variance $ e Textbook and Media What is the total overhead variance? (Round per unit calculations to 2 decimal places, e.g. 1.25 and final answer to 0 decimal places, e.g. 125.) Total overhead variance $ e Textbook and Media
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!