Way Cool produces two different models of air conditioners. The company produces the mechanical systems...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Way Cool produces two different models of air conditioners. The company produces the mechanical systems in their components department. The mechanical systems are combined with the housing assembly in its finishing department. The activities, costs, and drivers associated with these two manufacturing processes and the production support process follow.
Process
Activity
Overhead Cost
Driver
Quantity
Components
Changeover
$
458,000
Number of batches
810
Machining
307,000
Machine hours
7,650
Setups
232,000
Number of setups
160
$
997,000
Finishing
Welding
$
188,000
Welding hours
4,100
Inspecting
231,000
Number of inspections
835
Rework
62,000
Rework orders
150
$
481,000
Support
Purchasing
$
143,000
Purchase orders
525
Providing space
32,000
Number of units
5,020
Providing utilities
61,000
Number of units
5,020
$
236,000
Additional production information concerning its two product lines follows.
Model 145
Model 212
Units produced
2,000
3,020
Welding hours
1,200
2,900
Batches
405
405
Number of inspections
465
370
Machine hours
2,350
5,300
Setups
80
80
Rework orders
100
50
Purchase orders
350
175
Required:
1.
Determine departmental overhead rates and compute the overhead cost per unit for each product line. Base your overhead assignment for the components department on machine hours. Use welding hours to assign overhead costs to the finishing department. Assign costs to the support department based on number of purchase orders.(Round your intermediate calculations and per unit cost answers to 2 decimal places.)
Components department
Finishing department
Support department
Model 145
Activity Driver
Departmental OH Rate
Total Overhead Cost
Components
Finishing
Support
Model 212
Activity Driver
Departmental OH Rate
Total Overhead Cost
Components
Finishing
Support
2.
Determine the total cost per unit for each product line if the direct labor and direct materials costs per unit are $210 for Model 145 and $150 for Model 212. (Round your intermediate calculations and cost per unit answers to 2 decimal places.)
Model 145
Model 212
Materials and Labor per unit
Overhead per unit
Total cost per unit
Assume if the market price for Model 145 is $1,400 and the market price for Model 212 is $320, determine the profit or loss per unit for each model.(Round your intermediate calculations and final answers to 2 decimal places.)
Model 145
Model 212
Market price per unit
Cost per unit
Profit (loss) per unit
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!