70.2K
Verified Solution
Link Copied!
- We are analyzing 2 products product Hamburgers(HB)and Double Deckers(DD)
- Product HB requires 1 Patty (P) and 2 Buns (B)
- Product Y requires 2 Patties (P) and 3 Buns B)
- The standard cost for P is $1 per unit.
- The standard cost for B is $0.50 per unit.
- During this month, the company purchased 5,000 Ps for $4,950 (there was no beginning balance).
- During this month, the company purchased 5,000 units of Bs for $2,600. (there was no beginning balance).
- During the month the company produced 500 HBs and 1000 DDs.
- During the month the company used 2520 units of Ps and 3975 units of Bs.
- Payroll was $315, with 16 hours (this is actual - direct labor only).
- Each burger requires 1/100 of an hour for Direct Labor
- Labor standard cost is $20 per hour.
hint: for production of both X and Y
Questions 1-27: Suggestion: Use a scratch paper to solve all the variances first, then answer the questions.
2.Use the information given in Problem I.
Use standard cost information for all calculations except as noted below.
Department | $Costs | Activity Cost Driver |
Frying | $375 | Patties |
Baking | $480 | Buns |
Questions 28-49: Suggestion: use the worksheet to complete the problem first, then answer the questions.
I need help on question 2
Answer & Explanation
Solved by verified expert