80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Whole Foods Inc. manufactures lotion that sell for $15.00 per unit. The business had no beginning inventory.
The following data summarized the operations for the period:
Units sold | 6,000 |
Units produced | 7,500 |
| |
Costs: | |
Variable factory overhead per unit | $5.00 |
Fixed factory overhead - total | $27,000 |
Variable administrative per unit | $2.00 |
Fixed administrative - total | $6,000 |
Using direct costing, the total variable cost is:
Group of answer choices
$42,000
$51,600
$57,000
$38,400
Answer & Explanation
Solved by verified expert