Wildhorse Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 570 units,...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Wildhorse Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 570 units, the following information is available. Units 250 Unit Cost $28 Total Cost $7,000 April 1 inventory April 15 purchase 350 34 11,900 April 23 purchase 400 36 14.400 1.000 $33,300 (a) Question 1 of 3 0.5/1 Weighted average cost per unit $ $ 33.30 eTextbook and Media Attempts: 1 of 3 used (b) * Your answer is incorrect. Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the average-cost method. (Round answers to decimal places, eg. 2,760.) Ending inventory $ 13,120 Cost of goods sold $ 20,180
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!