Willison Company produces stuffed toy animals, one of these is Betty Rabbit. Each rabbit takes...

90.2K

Verified Solution

Question

Accounting

image
image
image
image
Willison Company produces stuffed toy animals, one of these is Betty Rabbit. Each rabbit takes 0.2 yard of fabric and six ounces of polyfiberfill. Fabric costs $3.50 per yard, and polyfiberfill is $0.05 per ounce. Willison has budgeted production of stuffed rabbits for the next 4 months as follows: Units October 20,000 November 40,000 December 25,000 January 30,000 Inventory policy requires that sufficient fabric be in ending monthly inventory to satisfy 15% of the following month's production needs and sufficient polyfiberfill be in inventory to satisfy 30% of the following month's production needs. Inventory of fabric and polyfiberfill at the beginning of October equals exactly the amount needed to satisfy the inventory policy Total 1. Prepare a direct materials purchases budget of fabric for the last quarter of the year, showing purchases in units and in dollars for each month and for the quarter in total. Do not include a multiplication symbol as part of your answer. Willison Company Direct Materials Purchases Budget for Fabric For the Fourth Quarter October November December Units to be produced Direct materials per unit Production needs Desired ending inventory Total Less: Beg. Inventory Direct materials to be purchased Cost per yard Total purchase coso Total 2. Prepare a direct materials purchases budget of polyfiberfill for the last quarter of the year, showing purchases in units and in dollars for each month and for the quarter in total. Do not include a multiplication symbol as part of your answer. Willison Company Direct Materials Purchases Budget for Polyfiberfill For the Fourth Quarter October November December Units to be produced Direct materials per unit Production needs Desired ending Inventory Total needs Less: Beg. Inventory Direct materials to be purchased Cost per ounce Total purchase cost Total 3. Prepare a direct labor budget for the last quarter of the year, showing the hours needed and the direct labor cost for each month and for the quarter in total. Do not include a multiplication symbol as part of your answer. Willison Company Direct Labor Budget For the Fourth Quarter October November December Units to be produced Direct labor time per unit Total hours needed Wages per hour Total direct labor cost

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students