XYZ manufactured 120,000 units of product in 20x1. Costs were as follows: Direct Materials -...

90.2K

Verified Solution

Question

Accounting

image

XYZ manufactured 120,000 units of product in 20x1. Costs were as follows: Direct Materials - $120,000 Direct Labor - $240,000 Variable Overhead - $120,000 Fixed Overhead $360,000. Additionally the company had $300,000 of SGA of which 50% was fixed and 50% was variable. The company sold 100,000 units for $52 each. Ignore taxes. 1. Prepare an absorption costing (traditional) income statement and compute ending inventory for 20x1. (10 points) 2. Show a contribution margin (CVP) income statement and compute ending inventory for 20x1. (10 points) 3. Using the base information above, show a flex budget income statement (no inventory) for next year (20x2) in variable costing format based on units sold. Assume price will increase to $53 per unit. All other costs remain consistent with the prior year. Calculate for scenarios for 100,000 units, 110,000 units and 120,000 units sold. (10 points). 4. The company actually sold 102,000 units at $52.50 in 20x2. Variable production costs were $425,000. Variable SGA was $165,000. Fixed production was $350,000 and fixed SGA was $110,000. Prepare a flex budget report with variances (indicate favorable or unfavorable). (10 points)

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students