You are looking to start a business after you inherited arolling setup, like the one from problem 2. You did a test run andmeasured P = 250kW, you will use this next. Also, you call youlocal power provider in Colorado and fin that the energy cost is11.2 cents/kWh.
From a metal producer, you can buy 3/8†thick by 12†wide 6061aluminum in 36 ft lengths. These are delivered to your warehouse ata cost of $1169 each.
You decide to buy the 38†sheet and roll it into 1/4†a sheet.You hire a shop worker to do this and he charges $35/hr. You alsoneed to add $20/hr overhead.
You want to sell 4 feet long sheet and you shop worker needs2mins to cut the rolled sheet into the 4 feet lengths and placethen on a pallet for shipment.
                                                       Â
Question: McMaster-Carr sells 1/4†x 12†x 48†sheets for$93.79, will you be able to sell yours for less? What is your costper 1/4†plate? Show your work.