Zhender Inc. manufactures hair brushes that sell at wholesale for $2.60 per unit. Budgeted production...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Zhender Inc. manufactures hair brushes that sell at wholesale for $2.60 per unit. Budgeted production in both 2018 and 2019 was 4,400 units. There was no beginning inventory in 2018.
The following data summarized the 2018 and 2019 operations:
2018 2019
Units sold 3,200 4,600
Units produced 4,400 4,400
Costs:
Variable factory overhead per unit $0.55 $0.65
Fixed Factory Overhead $1,980 $1,980
Variable Marketing per unit $0.75 $1.00
Fixed Selling and Administrative $650 $650
Full cost operating income for 2018 is calculated to be: (Do not round immediate calculations. Round final answers to whole dollar amounts)
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!