70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Zip-up Company provides the following data developed for its master budget:
Sales price | $11.00 per unit |
Costs: | |
Direct materials . | $3.00 per unit |
Direct labor | $4.75 per unit |
Variable overhead . | $0.50 per unit |
Factory depreciation . | $12,000 per month |
Supervision | $13,000 per month |
Selling expense .. | $0.25 per unit |
Administrative cost | $9,000 per month |
Required:
Prepare flexible budgets for sales of 20,000, 22,000 and 24,000 units. Use a contribution margin format.
Answer & Explanation
Solved by verified expert