ZJ makes products that sell to businesses. Details concerning that ABC system are listed below:...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
ZJ makes products that sell to businesses. Details concerning that ABC system are listed below: Activity Cost Pool Supporting assembly Processing batches Processing orders Serving customers The cost of serving customers, $2,533.00 per customer, is the cost of serving a customer for one year. MLH Corporation buys only one of the company's products for $21.65 per unit. Last year MLH Corporation ordered a total of 1,300 units of this product in 3 orders. To fill the orders, 10 batches were required. The direct materials cost is $6.60 per unit and the direct labor cost is $2.75 per unit. Each unit requires 0.15 Direct labor-hours. Multiple Choice O Activity Measure Direct labor-hours (DLHS) Number of batches Number of orders Number of customers According to the ABC system, the total overhead cost for this customer this past year was closest to: $4,254.65 Activity Rate $ 2.50 per DLH $ 101.80 per batch $72.05 per order $ 2,533.00 per customer
Z makes products that sell to businesses. Details concerning that ABC system are listed below: The cost of serving customers, $2,533.00 per customet, is the cost of serving a customer for one year. MuH Corporation burys only one of the company's products for $21.65 per unit Last year MuH Corporation ordered a total of 1.300 units of this product in 3 orders. To fill the orders, 10 batches were required. The direct materlals cost is $660 per unit and the direct labor cost is $275 per unit. Each unit requires 0.15 Direct labor-hours: According to the ABC system, the total over beod cost for this customer this past year was closest to: Matiple Choice $4,25465 Z makes products that sell to businesses. Detalls conceming that NBC system are listed below The cost of serving customers, $2,533.00 per customer, is the cost of serving a customer for one year: MLHCorporation buys only one of the company's products for $2.65 per unit, Last year MLH Corporation ordered a total of 1,300 units of this product in 3 orders. To fill the orders, 10 batches wete required. The direct materlals cost is $6.60 per unit and the direct labot cost is $275 per unit. Each unit requires 0.15 Direct labor hours. According to the ABC system, the total overhead cost for this customer this past yeor was closest to: Mubple Choice $425465 5172165
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!