6. The Litton Company has established standards as follows: Direct material: 3 pounds per unit...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
6. The Litton Company has established standards as follows: Direct material: 3 pounds per unit @ $4 per pound= $12 per unit Direct labor: 2 hours per unit @ $8 per hour = $16 per unit Variable manufacturing overhead: 2 hours per unit @ $5 per hour = $10 per unit = Actual production figures for the past year are given below. The company records the materials price variance when materials are purchased. Units produced Direct material used Direct material purchased (3,000 pounds). Direct labor cost (1,100 hours) Variable manufacturing overhead cost incurred. 600 units 2,000 pounds $11,400 $9,240 $5,720 2 The materials quantity variance is: A. $760 U B. $760 F C. $800 U D. $4,000 U
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!